Czym jest substancja DEET – jak działa na komary ?

Czym jest substancja DEET? Nic tak nie psuje pobytu na świeżym powietrzu, jak świta nieznośnych komarów żujących twoje ręce i nogi lub swędzące ukąszenia owadów, które następują. Jasne, spray na owady jest świetny i wszystko. Ale między różnymi aktywnymi składnikami i stężeniami trudno jest stwierdzić, co faktycznie działa, nie mówiąc już o znalezieniu sprayu, który nie pachnie jak lekcja chemii ani nie sprawi, że poczujesz się, jakbyś zanurzył się w kadzi z olejem.

Co to jest DEET

DEET, czyli N,N-dietylo-meta-toluamid (N,N-diethyl-m-toluamide, inaczej N,N-diethyl-3-methylbenzamide), to etoksylowany alkohol benzylowy, który znajduje zastosowanie jako repelent oraz surowiec do wytwarzania preparatów biobójczych w przemyśle chemicznym, chemiczno-technicznym i farmaceutycznym. Klasyfikowany jest jako produkt szkodliwy (kategoria 4 – toksyczność ostra) i drażniący (na oczy i skórę). Jego skuteczność szacuje się na około 75 %, natomiast bezpieczeństwo na blisko 50 %.

DEET jest używany jako składnik środków odstraszających owady, jest stosowany w produktach do zapobiegania ukąszeniom owadów, takich jak komary, gryzące muchy, pchły i małe owady latające. DEET to bezbarwna ciecz, która ma słaby zapach i nie rozpuszcza się łatwo w wodzie. DEET został opracowany przez armię amerykańską w 1946 roku w celu ochrony żołnierzy na obszarach zaatakowanych przez owady. Środki odstraszające owady zawierające DEET są używane przez ogół społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych od 1957 roku.

Jakie produkty zawierają DEET?

DEET został użyty w wielu produktach odstraszających owady, w tym: płynne spraye, balsamy i sztyfty. Szacuje się, że około 30% populacji USA używa co najmniej jednego produktu zawierającego DEET każdego roku.

Jak działa DEET?

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak DEET działa na wszystkie owady. Niektóre owady wyczuwają ludzi, wykrywając chemikalia z naszych ciał i w powietrzu, które wydychamy. Wykazano, że owady narażone na DEET nie są w stanie zlokalizować osoby lub zwierzęcia, ponieważ nie mogą ich wykryć.

Czy DEET jest bezpieczny?

Istnieją cztery sposoby narażenia ludzi na działanie chemikaliów: kontakt ich skóry, kontaktu z oczami, wdychania ich lub jedzenia. DEET jest często stosowany bezpośrednio na skórę. DEET można również wdychać, gdy spraye są nakładane na całym ciele oraz w pomieszczeniach, w których opary mogą pozostawać
przez pewien czas. Możliwe jest również połknięcie DEET, jeśli ręce nie są myte po zastosowaniu DEET na skórze. Ludzie mieli niepożądane reakcje na
DEET po nałożeniu go na części ciała.

Jakie są oznaki i objawy krótkotrwałej ekspozycji na DEET?

Kiedy produkty zawierające DEET dostaną się do oczu, mogą powodować podrażnienie, ból i łzawienie oczu. Ludzie, którzy używają produkty z DEET na skórze przez dłuższy czas, mogą mieć podrażnienia, zaczerwienienia, wysypkę  czy obrzęk. Osoby, które połknęły produkty zawierające DEET, doświadczyły rozstroju żołądka, wymiotów i nudności. Bardzo rzadko narażenie na DEET wiązało się z drgawkami u ludzi. Większość z tych reakcji miała miejsce
po wypiciu produktów zawierających DEET lub użyciu produktów w sposób niezgodny z zaleceniami na etykiecie.

 

Testujemy środki odstraszające owady, aby poznać ich zalety i wady, sprawdzamy jak działają, jak pachną i wszystko, opisujemy to co powinieneś wiedzieć o sprayu na owady, zanim go użyjesz. Wszystko to po konsultacji z wieloma ekspertami, aby upewnić się, że uwzględniliśmy repelenty, które są rzeczywiście skuteczne w, no cóż, odstraszaniu błędów. Przetestowaliśmy tylko spraye na owady, które zawierają substancję czynną zatwierdzoną przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) i Agencję Ochrony Środowiska (EPA): DEET, ikarydynę, olejek z eukaliptusa cytrynowego, p-mentan-3,8-diol ( który jest w olejku z eukaliptusa cytrynowego), IR3535 i 2-Undecanone. DEET był zdecydowanym faworytem wśród ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, ale wszyscy chwalili również skuteczność innych składników, zwłaszcza ikarydyny i olejku z eukaliptusa cytrynowego.

5 rzeczy, które należy wiedzieć o odstraszaczach komarów z Deet

Nie wszystkie spraye na owady są takie same, a najlepszy dla Ciebie zależy od tego, gdzie będziesz i co będziesz robić. Niezależnie od tego, czy podróżujesz, zostajesz w domu, czy na kempingu i wędrujesz, dowiedzieliśmy się, który środek odstraszający owady jest najlepszy dla Ciebie, Twojej rodziny, miejsca docelowego i związanego z tym ryzyka.

Składniki aktywne: DEET 

Jest złotym standardem w zapobieganiu ukąszeniom owadów, inne składniki aktywne, takie jak ikarydyna i olejek z eukaliptusa cytrynowego, mogą również zapewniać ochronę przed wirusem Zika, Denga, wirusem Zachodniego Nilu i boreliozą.

Forma: Opcje obejmują puszkę aerozolu, spray z pompką, balsam, bransoletkę i chusteczki odstraszające owady.

Zapach: Od bezzapachowego do cytrynowego lub cytrynowego, niektóre spraye na owady dobrze pachną, a inne mogą pachnieć jak pot ze względu na wysoki procent DEET.

Rodzaj owada: Odstraszanie jakich owadów i chorób najbardziej Cię interesuje? Niektóre składniki działają lepiej na kleszcze lub niektóre rodzaje komarów, podczas gdy inne działają najlepiej na komary, czarne muchy i pisklęta.

Długość ochrony: Jak długo będziesz potrzebować ochrony? Niektóre produkty obiecują działać do 2 godzin, podczas gdy inne działają przez ponad 12 godzin.

Wiele osób zakłada, że im więcej deet (N,N-dietylo-meta-toluamidu) zawiera dany produkt, tym lepiej. Jednak testy wykazują, że nie ma potrzeby stosowania wyższych stężeń; produkty zawierające od 15 do 30 procent zawartości deet mogą zapewnić długotrwałą ochronę przed komarami i kleszczami. Niektóre badania sugerują, że nadmierne ryzyko związane z deet, takie jak wysypka, a nawet drgawki, może wystąpić, gdy używa się zbyt dużej ilości produktu. (Zobacz poniżej, jak bezpiecznie stosować wszystkie repelenty.) Dlatego mówimy, że każdy powinien unikać repelentów zawierających więcej niż 30 procent deet. Przy 30 procentach i poniżej deet jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci w wieku co najmniej 2 miesięcy. Ale ważne jest też, aby nie schodzić zbyt nisko; w naszych testach produkty o zawartości zaledwie 10 lub 7 procent nie działają dobrze.

My zamiast Deet polecamy produkty formy Moskito Guard z Ikarydyną:

[fusion_woo_product_grid pull_by=”category” cat_slug=”moskito-guard” exclude_cats=”” tag_slug=”” exclude_tags=”” number_posts=”” offset=”0″ columns=”4″ column_spacing=”” orderby=”menu_order” order=”ASC” scrolling=”pagination” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” show_thumbnail=”yes” show_title=”yes” show_price=”yes” show_rating=”yes” show_buttons=”yes” grid_box_color=”” hue=”” saturation=”” lightness=”” alpha=”” grid_border_color=”” grid_separator_style_type=”none” grid_separator_color=”” margin_top=”” margin_right=”” margin_bottom=”” margin_left=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””][/fusion_woo_product_grid]